W ramach akcji pod patronatem MEN „Szkoła pamięta”, uczniowie wraz z nauczycielami podjęli działania mające na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy byli związani z historią naszego miejsca zamieszkania, regionu, kraju.
W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w lekcjach wychowawczych poświęconych tej tematyce, a także odwiedzali pobliskie cmentarze oraz miejsca pamięci, by zapalić znicze i oddać hołd zmarłym. 20 października uczniowie klasy VII a i VIII a wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w rajdzie patriotycznym, do miejsca w którym znajdowała się filia hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau nazwaną Neu-Dachs, w dzielnicy Jaworzna Osiedle Stałe. Niegdyś bloki więzienne obozu pracy, dziś zabudowania mieszkalne. Ze świadomości mieszkańców miasta coraz bardziej odchodzi w niepamięć wspomnienie o historii osób przebywających w tym więzieniu.
Trasa rajdu obejmowała:
Jeden z największych podobozów, zlokalizowany na przedmieściach Jaworzna, przy kopalni Dachsgrube. Utworzony został w połowie czerwca 1943 r. na prośbę kierownictwa spółki Energieversorgung Oberschlesien A.G., poszukującego siły roboczej dla rozbudowywanych intensywnie elektrowni i kopalń węgla kamiennego. W czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli w Jaworznie kilka obozów pracy, w tym filię obozu Auschwitz-Birkenau nazwaną Neu-Dachs, w celu zapewnienia pracowników dla kopalń i rozbudowywanych elektrowni. W 1945 r. obóz Neu-Dachs przemianowano na Centralny Obóz Pracy, a w 1950 zmieniono w więzienie dla młodocianych więźniów politycznych. Okres ten upamiętniają pomniki i tablice umiejscowione na terenie obozu i w kompleksie leśnym Podłęże.
31 października 2023
Czytaj więcej o: #Szkoła pamięta 2023/24Prawie 11 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju włączyło się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie i wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. W podziękowaniu za udział w akcji otrzymaliśmy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.
14 listopada 2022
Początek listopada kojarzy się z Dniem Wszystkich Świętych, z Dniem Zadusznym. To czas zadumy i refleksji nad życiem, nad śmiercią i przemijaniem. Pamięć o zmarłych jest bardzo ważna, wiedzą to nasi uczniowie, którzy 28 października wystąpili podczas apelu z okazji Dnia Wszystkich Świętych pod hasłem „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” w ramach akcji #Szkoła Pamięta 2022.
28 października 2022
Czytaj więcej o: "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"W ramach akcji #Szkoła Pamięta uczniowie naszej szkoły przygotowali prace plastyczne nawiązujące do uroczystości Wszystkich Świętych, które znalazły się na szkolnej wystawce. Na lekcji odbyły się liczne pogadanki, podczas których uczniowie wspominali zmarłych ze swoich rodzin oraz postacie historyczne zasłużone dla Polski. Uczniowie starszych klas opracowali prezentacje multimedialne, poświęcone ważnym wydarzeniom i postaciom historycznym.
29 października 2022
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w akcji ,,Szkoła Pamięta” ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ostatnich dniach października uczniowie kl. VI a wraz z opiekunkami udali się na cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach nauczycieli, którzy pracowali w naszej szkole, na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także na grobie westerplatczyka Józefa Macy. Uczniowie również zapalili znicze pod pomnikiem poległych mieszkańców Jelenia w czasie II wojny światowej.
28 października 2022