Papierowy Teatr Kamishibai
Uczniowie klas 4a i 4b uczestniczyli w zajęciach świetlicowych, podczas których nauczyciel świetlicy pani Barbara Hulbój zaprezentowała Papierowy Teatr Kamishibai .
Kamishibai Papierowy Teatr to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę.
Podczas zajęć przedstawiono dwie bajki, które miały na celu zwrócić uwagę uczniów na otaczający nas świat, na emocje i uczucia oraz różne zachowania i reakcje ludzi.
Pierwsza z bajek pt: „ W lustrzanej sali” ukazywała w formie terapeutycznej i przystępnej przypowieści kwestię sposobu w jaki widzimy świat i jak świat widzi nas. Opowieść odwoływała się do znanego motywu przypowieści wschodnich mających pokazać w prostych słowach i obrazach, jak bardzo nasze nastawienie i działanie wpływają na to co nam się przydarza, czego doświadczamy. To opowieść o odpowiedzialności, o prostych zależnościach miedzy nami a światem zewnętrznym. Dwóch różnych bohaterów, dwa różne podejścia i zupełnie inne ich konsekwencje. Wszystko w scenerii zamku i jego tajemniczej lustrzanej sali.
Kolejną bajką jaką uczniowie mieli okazję posłuchać to „Bajka o soli”. Głównym tematem jest miłość rodzicielska, ukazana w relacji córki i ojca. To również opowieść o odwadze i niewinności. Czy głównej bohaterce uda się powrócić do łask ojca? W jaki sposób do tego dojdzie? Czym jest dorosłość i na jakich fundamentach można ją budować? Czy dzieci mogą nauczyć czegoś swoich rodziców? A może są naszymi nauczycielami w takim samym stopniu jak my ich? Nie przypadkowo do tego celu posłużył symboliczny wymiar soli, obecny od zarania, we wszystkich kulturach a w wynikający z obserwacji właściwości fizycznych soli– sól jako symboli nieśmiertelności, niezniszczalność, odporności na psucie się, zdrowia, oczyszczenia, mądrości ale również jałowości, stagnacji, zniszczenia…