Złote Pióro Prezydenta Jaworzna - Ogólnopolski Konkurs Literacki!

14 czerwca 2022

Podobno coraz częściej młodzież odchodzi od klasycznych form literackich. Podobno. I coraz rzadziej czyta. Tak mówią. Młodzież „siedzi w Internecie” i nic nie wie o świecie rzeczywistym. A gdyby tak połączyć literaturę, Internet i młodzież? Gdyby pozwolić młodemu człowiekowi wyrazić własne zdanie o tych dwóch przestrzeniach, jakimi są rzeczywistość i świat wirtualny?

Otwartość umysłu to bez wątpienia cecha wyróżniająca nie tylko ludzi inteligentnych, ale i młodzież właśnie. Cecha ta daje szansę widzieć więcej i pełniej rozumieć. To co proste i to, co wymaga głębokiego namysłu. Czy wobec tego młody, inteligentny człowiek może mieć swoje zdanie na temat światów, jakie go otaczają i po części kreują? Tak, a zdanie to przedstawione w formie ciekawej wypowiedzi literackiej może w dodatku zachwycić i zmusić do głębszej refleksji.

Od lat w naszym mieście organizowany jest konkurs pod patronatem Prezydenta Jaworzna. Mowa tu oczywiście o Ogólnopolskim Konkursie Literackim o Złote Pióro Prezydenta Miasta Jaworzna. Tegoroczna edycja przyniosła naszej szkole wyjątkowy powód do dumy. Uczeń klasy 7a, Szymon Soból, zajął w konkursie I miejsce i tym samym zdobył Złote Pióro. Było to już trzecie pióro Szymona w tym konkursie, gdyż w minionych latach także zwyciężył- otrzymał srebrne i brązowe Pióro.

Zwycięska praca naszego ucznia to dojrzała odpowiedź literacka na pytanie o kondycję człowieka w świecie. Zarówno tym rzeczywistym, jaki wirtualnym. „E-utopia” to tytuł opowiadania, które najbardziej spodobało się jury. Tajemnicze, nieco ponure, przepełnione zagadką i zmuszające do bezustannej refleksji. Bogactwo środków stylistycznych i barwny język dopełniają całości.

Jak widać młodzież nie tylko czyta, ale i tworzy, nie tylko słucha, ale też ma wiele ciekawego do opowiedzenia. Trzymamy kciuki za Szymona i czekamy na kolejne literackie przemyślenia.