Spotkanie z Ratownikiem Górniczym

5 grudnia 2018

Z okazji święta wszystkich górników klasa I „a” 4 grudnia zaprosiła specjalnego gościa, który jest ratownikiem górniczym.

Uczniowie dowiedzieli się na czym polega codzienna praca górników, która wiąże się z licznymi zagrożeniami. Jednak niewiele osób wie, że nad bezpieczeństwem osób pracujących pod ziemią czuwa specjalistyczny dział ratownictwa górniczego. Ratownik górniczy zajmuje się udzielaniem pomocy górnikom oraz kopalniom, które zagrożone są zdarzeniami takimi jak pożar podziemny, wybuch gazów czy zawały skał. Ponadto ratownictwo górnicze pracuje nad usuwaniem skutków tych zdarzeń i przywraca bezpieczne warunki pracy po zdarzeniu.

Zawód ratownika górniczego nie jest dla każdego. Osoba chcąca pełnić taką funkcję powinna charakteryzować się opanowaniem, umiejętnością podejmowania szybkich, racjonalnych decyzji, a także odwagą.

Uczniowie poznali również jak należy postępować w sytuacji zagrożenia i jak dokonać resuscytacji krążeniowo-oddechowej człowiekowi u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem.

Spotkanie było bardzo ciekawe i uczniowie z pewnością wynieśli z niego wiele cennych informacji. Bardzo dziękujemy za spotkanie.