Wycieczka do Ogrodzieńca

17 maja 2023

W dniu 15.05.2023 r. odbyła się wycieczka do Ogrodzieńca. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas 1a, 1b, 2b, 3b. Celem wycieczki było zwiedzanie ruin zamku ogrodzienieckiego, którego historia sięga XIV wieku. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku.

Choć prognoza pogody nie była korzystna, uczniowie swym uśmiechem i dobrym humorem przepędzili deszczowe chmury i udało nam się zwiedzić cały zamek. Zwiedzanie zakamarków zamku pod okiem przewodnika było cenną lekcją o minionych dziejach. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali opowieści i legend związanych z zamkiem. Druga część wycieczki to tzw. „Lekcja Żywej Historii” czyli połączenia zabawy i nauki dla najmłodszych. Uczestnicy zostali wciągnięci we wspaniały średniowieczny świat, mając okazję wcielić się w walecznych rycerzy lub zacne dworskie damy. Wzięli również udział w miniturnieju rycerskim.  Na koniec był czas na zakup pamiątek.