#Szkoła pamięta 2023/24

31 października 2023

W ramach akcji pod patronatem MEN „Szkoła pamięta”, uczniowie wraz z nauczycielami podjęli działania mające na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy byli związani z historią naszego miejsca zamieszkania, regionu, kraju.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w lekcjach wychowawczych poświęconych tej tematyce, a także odwiedzali pobliskie cmentarze oraz miejsca pamięci, by zapalić znicze i oddać hołd zmarłym. 20 października uczniowie klasy VII a i VIII a wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w rajdzie patriotycznym, do miejsca w którym znajdowała się filia hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau nazwaną Neu-Dachs, w dzielnicy Jaworzna Osiedle Stałe. Niegdyś bloki więzienne obozu pracy, dziś zabudowania mieszkalne. Ze świadomości mieszkańców miasta coraz bardziej odchodzi w niepamięć wspomnienie o historii osób przebywających w tym więzieniu.

Trasa rajdu obejmowała:

Jeden z największych podobozów, zlokalizowany na przedmieściach Jaworzna, przy kopalni Dachsgrube. Utworzony został w połowie czerwca 1943 r. na prośbę kierownictwa spółki Energieversorgung Oberschlesien A.G., poszukującego siły roboczej dla rozbudowywanych intensywnie elektrowni i kopalń węgla kamiennego. W czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli w Jaworznie kilka obozów pracy, w tym filię obozu Auschwitz-Birkenau nazwaną Neu-Dachs, w celu zapewnienia pracowników dla kopalń i rozbudowywanych elektrowni. W 1945 r. obóz Neu-Dachs przemianowano na Centralny Obóz Pracy, a w 1950 zmieniono w więzienie dla młodocianych więźniów politycznych. Okres ten upamiętniają pomniki i tablice umiejscowione na terenie obozu i w kompleksie leśnym Podłęże.

20 października uczniowie klas VI a i VI b wraz z wychowawczyniami odwiedzili lokalne miejsca pamięci i zapalili znicze przy pomniku ofiar II wojny światowej, gdzie mieli okazję oddać hołd osobom poległym w czasie II wojny światowej. Uczniowie klasy V a przygotowali prace plastyczne ukazujące groby oraz znicze, które zostały zaprezentowane na szkolnych gazetkach.  W ramach akcji uczniowie klasy VI b przygotowali prezentacje poświęcone polskim bohaterom narodowym. Prezentacje przedstawione zostały na lekcjach historii.

Wszystkie działania to hołd oddany bohaterom, którzy walczyli i ginęli w obronie wolności Poprzez takie akcje młodzież uczy się historii, pamięta o trudzie i ofiarach, jakie poniósł naród polski w walce o wolność i wyzwolenie naszego kraju.