11 listopada - 105 Rocznica Odzyskania Niepodległości

11 listopada 2023

Dnia 10 listopada od godziny 11.11 w naszej szkole rozpoczęły się uroczyste obchody „Dla Niepodległej". Ten Dzień corocznie jest lekcją patriotyzmu i historii. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego w ramach akcji „Szkoła do hymnu” 2023. Następnie odbyła się część artystyczna - nasza szkolna akademia przygotowana przez uczniów z klasy: IIb, Va, Vib, VIIa, VIIIa pod kierunkiem p. Urszuli Merdy, Anety Stańkowskiej, z oprawą muzyczną przygotowaną przez p. Angelikę Listowską i dekoracją p. Anety Kołodziejczyk - Słowik.

Poprzez słowo poetyckie, pieśni patriotyczne, fragmenty prozy, uczniowie pokazali drogę Polaków do wolności. Łzy, rozłąka z rodziną, cierpienie, walka, więzienie, przelana krew i nadzieja, to biogram często bezimiennych bohaterów, tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne.

Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości uczniowie dali wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych pradziadków walczących o wolność.

Na zakończenie akademii pani Dyrektor Halina Frączek piękne słowa skierowała do wszystkich uczniów, aby ciągle pamiętali i przypominali tamte wydarzenia, aby nie zatracali tamtych czasów, przywiązania do wolności i niepodległości. Oddając szacunek symbolom narodowym, powiedziała, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i walczyli za naszą wolność. Równie ważne jest, stwierdziła, aby pielęgnować tradycje narodowe, co czynimy, na co dzień i od święta.

Wspaniała postawa wszystkich uczniów świadczy o tym, że ,,lekcja historii" została zaliczona na piątkę.