W rytmie wolności

25 kwietnia 2018

„ W rytmie wolności”- pod takim hasłem 25 kwietnia odbył się w naszej szkole koncert z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Wolność i patriotyzm to wartości piękne, ale i wymagające. Burzliwe dzieje naszej ojczyzny pokazują, jak łatwo utracić wolność, jak czasem wiele trudu, sił a nierzadko i krwi trzeba, aby ją odzyskać. Wspomnienie wydarzeń sprzed stu lat umacnia w przekonaniu, że wolność i pokój są bezcenne.

Spotkanie uświetniła obecność wielu gości. Obecny był zastępca prezydenta miasta Jaworzna Tadeusz Kaczmarek, radni Rady Miejskiej- Janusz Papuga, Marek Migas, komandor marynarki wojennej Ryszard Szynowski, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Zbigniew Mika oraz kierownik wydziału Dorota Fiok, wiceprzewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej „ NSZZ Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Jaworznie Bogumiła Wacławek, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Jaworznie Monika Łazowska, dyrektor SP 21 Sylwia Jochymek, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 19 Marzena Wójcik, przewodniczący Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Rejonowego Jaworzno-Jeleń Janusz Pluta.

Szczególne miejsce mieli także nauczyciele emeryci oraz rodzice naszych uczniów i przyjaciele szkoły.

Uroczysty koncert, którego gospodarzem była nasza szkoła, uświetnił występ przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 19 oraz uczniów SP 21. Zaprezentowane pieśni, tańce oraz układy artystyczne przybliżyły gościom nie tylko historię Polski, ale również dostarczyły wielu wzruszeń. Dziecięca interpretacja wolności poruszyła serca i umysły. Prezentowane teksty definiowały to, co najważniejsze, budziły wrażliwość, zmuszały do refleksji. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom , zachwycili dojrzałością w realizacji powierzonych im zadań.

W drugiej części spotkania goście usiedli do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych. Podniosłe, radosne a czasem pełne zadumy teksty były doskonałym dopełnieniem wieczoru.

Cieszy fakt, że naszą szkołę odwiedziło tak wielu gości. Spotkanie było bowiem wyjątkowym wydarzeniem artystycznym, ale co ważne- stanowiło niecodzienną lekcję historii i patriotyzmu, która doskonale wpisuje się w cykl imprez upamiętniających Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości.